niedziela, 2 lutego 2014

Poradnik - Typy świadomych snów



Poradnik - Typy świadomych snów


Możnaby powiedzieć:  czym jest świadomy sen – każdy widzi…
Otóż nie!
Podobnie jak w przypadku normalnych snów wydzielić można różne typy snów świadomych. Rozróżnia się je na podstawie poziomów kontroli i świadomości snu jak również pamięci rzeczywistych wydarzeń i realności.

Kontrola snu

 – możliwość decydowania i panowania nad rzeczywistością senną.

W niektórych, zwykłych snach śniący nie wykazuje żadnej kontroli – nawet nad samym sobą. To sny w których jedynie obserwujemy sen tak jakbyśmy oglądali film – nie decydując o niczym. Taki rodzaj kontroli występuje właściwie tylko w snach zwykłych. 

Większy poziom kontroli pojawia się w snach przypominających pod względem odbioru rzeczywistość. Śniący może decydować o własnych poczynaniach, przekonywać inne senne postacie do pewnych działań a nawet ingerować w senną rzeczywistość w zakresie zasad fizyki (może to być fizyka przypisana do konkretnego snu – jeżeli np. wszyscy we śnie latają to nic dziwnego, że śniący również dysponuje taką możliwością) i zależności przyczynowo - skutkowych. Taka kontrola występuje w snach najczęściej i choć jest domeną snów zwykłych może także wystąpić w snach świadomych o niskim poziomie kontroli.

Celem osób praktykujących LD jest oczywiście sen z wysoką kontrolą rzeczywistości sennej. W takim śnie człowiek dysponuje mocą zbliżoną do boskiej – może latać, przenosić przedmioty siłą woli, teleportować się, kontrolować postacie ze snu samą siłą woli i dowolnie zmieniać rzeczywistość senną według własnego widzimisię. Taki sen nazywamy snem kontrolowanym. Co ciekawe sen kontrolowany nie musi być snem świadomym. Zdarzają się sny o dużej kontroli w których nie występuje jednocześnie świadomość snu.

Świadomość snu

– wiedza, że właśnie śnimy.

W zwykłych snach śniący nie zdaje sobie sprawy z tego, że to co go otacza jest snem – uczestniczy w otaczających go wydarzeniach przyjmując wszystko za pewnik, myśląc, że znajduje się w rzeczywistości lub nie zastanawiając się nad tym wcale – po prostu istnieje i gra swoją rolę.

Przemiana snu zwykłego w sen świadomy następuje w momencie gdy śniący uświadamia sobie, że to co go otacza jest tak naprawdę snem. Świadomości snu może towarzyszyć kontrola ale wcale nie musi. Poziom kontroli w LD zależy od siły woli śniącego i siły jego podświadomości. 

Ze świadomością snu wiąże się jeszcze jeden przypadek: czasem śniący wie, że to co go otacza nie jest realne lecz koniec końców nie odkrywa, że znajduje się we śnie. Zamiast tego dochodzi do wniosku, że np. został przeniesiony w alternatywną rzeczywistość, umarł i jest duchem albo naćpał się dragów i coś mu się zdaje (:D). Taki przypadek nazywamy snem z pogranicza LD. Sen taki może łatwo przerodzić się w sen świadomy bądź sen kontrolowany. Zależy to przede wszystkim od poziomu zdolności logicznego myślenia związanego ściśle z pamięcią rzeczywistych wydarzeń.

Pamięć rzeczywistych wydarzeń

- wiedza o tym kim się jest naprawdę.

Istnieją sny zupełnie oderwane od rzeczywistości. W takich snach jesteśmy po prostu postacią – z jej własną przeszłością, przekonaniami. Nawet charakterem. Różnorodność odgrywanych przez śniącego w takich snach ról jest ogromna. Łączy je jedno – śniący nie pamięta nic ze swojego realnego życia. Jeżeli w takim śnie wystąpi świadomość snu nazwiemy go fałszywym świadomym snem.

Bliżej rzeczywistości są sny w których jesteśmy po prostu sobą – i nasze zdolności umysłowe dorównują tym rzeczywistym. Najczęściej sceny w takim śnie rozgrywają się w otoczeniu znanym śniącemu z rzeczywistości – jak jego dom czy szkoła. Śniący nie pamięta jednak momentu pobudki ani co robił bezpośrednio przed rozpoczęciem akcji snu – chyba że akurat mamy do czynienia z fałszywą pobudką. 

Oba powyższe przypadki mogą stanowić tło dla świadomego snu o niskim poziomie pamięci jeżeli pojawi się w nich świadomość snu.

W świadomym śnie o wysokim poziomie pamięci natomiast śniący nie tylko wie, że właśnie śni ale również zdaje sobie sprawę z tego kim jest, że właśnie leży w łóżku, pamięta jak zasypiał i może sobie przypomnieć co chciał osiągnąć dzięki LD, wie, że niedługo będzie musiał wstać i może sobie wyobrazić nadchodzący dzień. Taki sen ma szansę przerodzić się w realny świadomy sen dzięki przeniesieniu odczuć. 

Realność świata snu

- jak mocno świat snu działa na nasze zmysły

Najmniej barwne sny przypominają bardziej wyobrażenia niż realne sytuacje. Dlatego nazywam je snami wyobrażeniowymi. W takich snach po prostu widzimy (często jak przez mgłę) otaczającą rzeczywistość a pozostałe zmysły zdają się nie funkcjonować – nie słyszymy dźwięków, nie czujemy zapachów ani smaków, gdyby nie wzrok i logika nie wiedzielibyśmy nawet czy stoimy czy siedzimy bo nasz zmysł dotyku po prostu nie funkcjonuje. 

Najczęściej występują sny w których wszystkie albo większość zmysłów działa jednak odczucia nie są tak silne jak w rzeczywistości. Na przykład ból wywołany postrzałem z pistoletu odczuwany jest jako lekkie mrowienie. 

Tym co najbardziej cieszy większość śniących są realne sny. Jak się można domyślić chodzi tutaj o sny w których poziom odczuć jest równy tym do których przyzwyczaiła nas rzeczywistość lub nawet mocniejszy!

Najważniejsze typy snów w kontekście LD:



  • Sen świadomy – ogólne określenie na sen ze świadomością snu.
  • Sen kontrolowany – ogólne określenie na sen z wysoką kontrolą snu
  • Świadomy sen z dużą kontrolą snu – połączenie snu świadomego ze snem kontrolowanym 
  • Sen kontrolowany bez świadomości snu -  moim zdaniem najprzyjemniejszy rodzaj snów: masz moc bliską boskiej ale nie masz pojęcia, że to co cię otacza jest jedynie snem. To tak jakby kontrolować fizyczną rzeczywistość!
  • Sen z pogranicza LD – coś ci się nie zgadza ale wciąż nie potrafisz wpaść na to, że właśnie śnisz.
  • Fałszywy świadomy sen – wiesz, że śnisz ale nie masz pojęcia kim jesteś w rzeczywistości.
  • Świadomy sen wyobrażeniowy – masz świadomość snu ale co ci z tego skoro podobny efekt możesz uzyskać bujając w obłokach na nudnej lekcji? 
  • Realny świadomy sen – wiesz, że śnisz a mimo to odczuwasz rzeczywistość senną wręcz fizycznie.
  • Prawdziwy świadomy sen – to do czego wszyscy dążą:  wiesz, że właśnie śnisz, masz moc bliską boskiej, dobrze pamiętasz kim jesteś i jakie są twoje cele a na dodatek otaczająca cię senna rzeczywistość wydaje się równie fizyczna jak znany ci realny świat.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz