piątek, 31 stycznia 2014

Poradnik - Rodzaje snów


Rodzaje snów: 

 

  • Sny symboliczne – najczęściej występujący rodzaj snów. Krótko mówiąc są to sny w których podświadomość komentuje rzeczywistość przy użyciu symboliki indywidualnej dla każdego śniącego choć charakterystycznej dla grupy społecznej do której śniący się zalicza. W interpretacjach tego typu snów pomagają senniki. Dobry sennik poznamy po tym, że interpretacje w nim zawarte odnoszą się do stanu obecnego – zdecydowana większość snów symbolicznych nie jest prorocza. 
  • Sny fizyczne – sny które zostały bezpośrednio wywołane przez jakiś czynnik działający na śpiącego w rzeczywistości. Klasycznym przykładem jest tu sen o poszukiwaniu toalety wywołany rzeczywistym parciem na pęcherz.
  • Sny odreagowujące – sny w których w mniej lub bardziej symboliczny sposób przeżywamy ponownie wydarzenia z przeszłości. Występują bardzo często. Najczęściej w takich snach jesteśmy postaciami z przeczytanej niedawno książki lub obejrzanego filmu choć mogą odnosić się również do rzeczywistych wydarzeń, szczególnie tych traumatycznych.
  • Sny powtarzające się – snem takim nazywamy sen który wystąpił więcej niż raz. Może powtórzyć się cała akcja snu bądź tylko pojedynczy jego element. Fakt, że jakiś motyw uparcie powraca to zazwyczaj znak, że podświadomość chce śniącemu coś przekazać. Zwykle interpretacja takiego snu lub zmiana wydarzeń w nim występujących (chociażby wyobrażając sobie po obudzeniu inne zakończenie) sprawia, że sen przestaje nas nawiedzać.
  • Sny prorocze – sny przewidujące przyszłość. Zwykle ciężko zorientować się, że sen zalicza się do tej kategorii zanim przewidziana sytuacja nie wydarzy się w rzeczywistości. Łatwo pomylić je ze snami życzeniowymi lub zmartwieniowymi. Jedyną wyraźną różnicą jest fakt, że sen proroczy może (chociaż nie musi) odnosić się do przyszłych wydarzeń których wystąpienia śniący się nie spodziewał.
  • Sny życzeniowe – sny odnoszące się do przyszłości w których przyszłość wygląda tak jak sobie tego życzymy. Zwykle nie są snami proroczymi nawet jeżeli wyśniona sytuacja faktycznie się zdarzy – są jedynie odzwierciedleniem naszych pragnień.
  • Sny zmartwieniowe – sny odnoszące się do przyszłości w których przyszłość wygląda tak jak się martwimy, że będzie wyglądać. Zwykle nie są snami proroczymi nawet jeżeli wyśniona sytuacja faktycznie się zdarzy – są jedynie odzwierciedleniem naszych obaw.
  • Sny świadome (LD) – sny w których śniący ma świadomość, że właśnie śni. Ten rodzaj snów zostanie opisany w osobnym poradniku.
  • OOBE – Out of Body Experience. Wyjście ciała astralnego poza ciało fizyczne. OOBE mylone bywa ze snem świadomym choć istnieje między nimi zasadnicza różnica – OOBE ma miejsce poza naszym ciałem podczas gdy LD ogranicza się tylko i wyłącznie do umysłu śniącego. Prawidłowo wykonane OOBE sprawia, że śniący widzi w czasie rzeczywistym wszystko co się dzieje wokół niego w świecie materialnym i może poruszać się po nim jak duch – niewidoczny dla innych ludzi. Wydarzenia których śniący jest w tym stanie świadkiem mają miejsce naprawdę i można to potwierdzić. Mylenie OOBE z LD wynika z faktu, że niektórzy za OOBE uznają również niezwykle realne sny przypominające wizje po zażyciu substancji odurzających. Osobiście jednak uważam to za nadinterpretację.
  • Fałszywa pobudka – sen w którym śni nam się, że się budzimy we własnym łóżku a następnie wykonujemy codzienne czynności. Tego typu sny bywają irytujące – zwłaszcza, że lubią przyjmować formę snów powtarzających się. Mój rekord – 7 fałszywych pobudek jednego poranka.  Najczęściej występują gdy śniący wie, że musi wcześnie wstać. Bywają mylone z OOBE ze względu na fakt, że ich akcja również rozgrywa się nijako w „rzeczywistości”.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz